5 просмотров
Рейтинг статьи
1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд
Загрузка...

Что такое прикметник антонимы

«Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми»

Будь ласка, оцініть матеріал!

Тема : «Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми»

Мета : поглиблювати знання дітей про синоніми і антоніми;

розвивати вміння підбирати синоніми і антоніми до прикметників;

вчити розрізняти пряме і переносне значення прикметників;

тренувати пам’ять, мислення, мовні навички;

виховувати інтерес до багатства українського слова, бажання працювати в групах, інтерес до навчання.

Обладнання:портрет Т.Г.Шевченка,дитячі малюнки, мультимедійна презентація.

1. Організація класу до уроку

Епіграфом уроку буде речення.

Щоб треба попрацювати.

мати, успіх добре

(Щоб успіх мати, треба добре працювати.)

11. Оголошення теми і мети уроку

– Сьогодні ми будемо працювати над темою. Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Ви знайомі з іменниками. Отже я думаю що ви справитесь із завданнями

1. Каліграфічна хвилинка

– Розшифруйте вірші і назвіть автора цих поетичних шедеврів.

Ти –те – хе – че – сень – во- ко – да- ві – з – під- тер -я- ві – во- є – ра-

Сте- я – пи – ром- ла – на- ни – до- мрі – ли- ють – ну-

Між – пи – я- ша- ра – єть- ми- ся- над- -над- ста- во- ва- до- ми- ю

Вер -чер- би – во- зе- на- ле- ка – ні- ли- ють- на

Тихесенько вітер віє, Тече вода з – під явора,

Степи, лани мріють Яром на долину,

Між ярами над ставами Пишається над водою,

Верби зеленіють. Червона калина.

(щоб прочитати перший уривок читаємо через склад, починаючи з першого складу, щоб прочитати другий уривок, слід читати через склад, починаючи з другого складу).

– Хто написав ці уривки?

– Хто такий Т.Г.Шевченко?

– Які вірші Шевченка ви знаєте ще?

– Отже, сьогодні на каліграфічній хвилинці повторимо написання літери «Шш» і запишемо речення: Шевченко – видатний український поет і художник.

1.1 Актуалізація опорних знань

– Яку частину мови вивчаємо?

– Що називається прикметником?

– Що звеличував Шевченко в своїх творах? (оспівував Україну).

2. Слухання вірша.

Україна – край чудовий!

Є в нім луки, сині гори

Є ліси – густі, дрімучі.

Є високі дужі кручі,

Швидкоплинні ріки теж

І поля навкруг без меж.

– Завдання: відшукати в вірші слова – прикметники з іменником і визначити рід .

(Край чудовий –ч.р., одн.

Швидкоплинні ріки – мн.)

3. Робота над утворенням слів прикметників – синонімів.

Статья в тему:  Какие есть синонимы к слову спокойствие

– Що називається словами – синонімами?

(синоніми – близькі за значеннями слова).

– Підібрати прикметники – синоніми до слова чудовий.

(Чудовий – прекрасний, красивий).

4. Гра «Підбери синоніми».( диференційне завдання за складністю) можна вибрати варіант за складністю червоний найскладніший, зелений – середній рівень, синій – найлегший).

1 група: підібрати до записаних слів слова прикметники – синоніми.

Замурзаний, хоробрий, сирий, смачний дивовижний.

2 група:підібрати слова прикметники – синоніми, використовуючи слова для довідки.

Замурзаний, хоробрий, сирий, смачний, дивовижний.

Слова для довідки: брудний, вологий, сміливий, диковинний, заяложений, мокрий, лакомий, відважний, дивоглядний, засмальцьований, чудернацький).

3 група: переписати слова прикметники – синоніми.

Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).

Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)

Дивовижний ( диковинний, чудернацький, дивоглядний).

Сирий ( вогкий, вологий, мокрий)

Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)

Хитрий (підступний, лукавий)

Смачний ( смаковитий, добрий, лакомий)

Старанний ( ретельний, пильний, дбайливий)

4. Фізхвилинка (музична)

1У.. Робота над поняттям «Прикметники –антоніми».

1. Гра «Прикметники – антоніми. Робота в парах.

(Дуб високий, а кущ ….)

Що таке антоніми?

Підберіть антоніми до прикметника високий?(Дуб високий, а кущ низький.

Завдання: записати прикметники – антоніми до поданих прикметників.

На дошці записані прикметники.

2 . Робота з підручником.

Виконання вправи 194 по підручнику.

Прочитай прислів’я і спиши, вставляючи

3. Пояснювальний диктант з грам. завданням.

– Запишіть прислів’я. Прикметники підкресліть.

Маленька праця, краще за велике безділля.

Ранні пташки росу п’ють, а пізні сльози ллють.

Ранній пізньому не кланяється.

– Поясніть, як ви розумієте значення записаних прислів’їв?

Завдання: Знайдіть слова, з якими прикметники пов’язуються в реченні.

– Визначте рід і число прикметників. Що допомогло вам у цьому?

– Що можна сказати про значення вжитих у прислів’ях прикметників?

– Знайдіть в реченнях прислів’їв слова антоніми – прикметники і запишіть їх.

3. Технологія «Мікрофон»

– Творче завдання придумати речення з прикметниками, вжитими і в прямому, і в переносному значенні.

2. Робота з підручником

Виконання вправи 232

– Знайдіть у вірші і випишіть слова , вжиті у переносному значенні.

– До виділено прикметника юні дібрати прикметник – синонім.

4.Гра «Передай естафету»

Завдання:1 група:усно знайти в реченні тексту прикметники вжиті в переносному значенні. Працюємо в парах, рухаючись по ряду ланцюжком.

Сонце залило галявину щедрим промінням. Мохнаті джмелі гули над квітами. Грайливий вітерець ледь торкався квітів, щоб почути їх срібний дзвін. Серед м’якої зеленої трави метушились мурашки. На самотньому дубі кувала зозуля.

Статья в тему:  Какие синонимы можно подобрать к слову отдаленный

2 група: До слів вжитих у переносному значенні дібрати слова прикметники –синоніми. (Щедрий – врожайний, мохнаті – пухнасті,Грайливий –невеликий, метушились – бігали, рухались, самотній – одинокий).

3 група: До слів, вжитих у переносному значенні дібрати прикметники –антоніми.

У. Підсумок уроку.

– Пригадайте, яким був девіз нашого уроку.

( Щоб успіх мати треба добре працювати).

– Які мовні явища ми опрацьовували на уроці?

– Яку частину мови вивчаємо?

– Що називаємо синонімами?

– Що називаємо антонімами?

– Які завдання виконували?

-Визначте свій настрій на смайликах

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

4 клас

Просмотр содержимого документа
«Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.»

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема. Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми. Пряме і переносне значення прикметників.

Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями, розкрити поняття багатозначності прикметників; учити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до праці.

Обладнання: девіз уроку, малюнок дерева, листочків, яблук, «Словник синонімів», листки зі словами.

Тип уроку : комбінований.

Форма проведення : урок-гра «Садівники».

Форми роботи: фронтальна, колективна (робота в парах, малих групах), індивідуальна, диференційована.

Методи роботи: пояснювально-ілюстративний , частково-пошуковий, навчально-дослідницький.

Прийоми роботи: технологія «Незакінчене речення», асоціативний кущ «Роль прикметника у мовленні», виклад інформації, пояснення, запам’ятовування, активізації уваги та мислення, одержання з тексту нових знань, формування висновків.

Принципи навчання : принцип зв’язку з життям , системності та послідовності навчання, особистісно-орієнтованого навчання , науковості, виховного навчання, наочності навчання, формування активності та самостійності, індивідуального підходу у навчанні, оптимізації навчання.

Засоби навчання : друковані (девіз уроку, зображення дерева, листочків, яблук, картки), підручники, словники синонімів.
Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Перевірка готовності до уроку

От і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає,

Щоб успішно вас знову вчить.

Наші вушка на маківці.
Очі ширше відкриваємо,
Слухаємо і запам’ятовуємо.
Ні хвилини не втрачаємо.

2. Девіз уроку

3. Вправа «Сподівання»

– На листочках напишіть ваші сподівання від нашого уроку. Ми отримали Дерево передбачень і сподівань.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні у нас незвичайний урок, тому що вчитимемося бути вправними знавцями української мови та спробуємо бути садівниками.

Статья в тему:  Какой синоним можно подобрать к слову долгий

– Сьогодні на уроці ми попрацюємо з прикметниками, близькими і протилежними за значеннями, вжитими в прямому і переносному значенні.

– А наприкінці уроку дізнаємось, які ,ми разом з вами ,виростили плоди.

ІII. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

– Прочитайте опис синички, який ви знайшли у вправі 154.

– Які слова допомогли зобразити синичку? Назвіть їх.

– До якої частини мови вони належать?

– Прочитайте опис, який ви склали самостійно.

2. Каліграфічна хвилинка

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Чч Чч Чч Ча Чв Че Чі ча че яч чк оч

Золота красуня — осінь-чарівниця!

По землі ступає, золотом іскриться.

В жовте і червоне листячко фарбує

І картини дивні, чарівні малює.

До слова листячко доберіть спільнокореневі слова, позначте в них корінь.

– Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.

– Знайдіть слова, які говорять про осінь як про істоту.

3. Удосконалення тексту

– Діти, як ви вже помітили на нашому деревці немає жодного листочка. Але щоб повернути нам листочки нам треба виконати певні завдання.

– Поширте речення прикметниками.

Після дня настав вечір. На небі з’явились зірки. Сонце сховалося за лісом. Землею стелеться туман. (За кожне речення на дерево приклеюється листок)

4. Гра «Ланцюжок»

– Від поданих іменників утворіть прикметники.

(За кожне слово на дерево приклеюється листок)

Осінь – . , друг – . місце – . , ліс – . дитина – . метал – . день – . ,чесність – . дерево – . , район – . , школа – . ,поле – . , розум – . , вірність – . .

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за прикметниками-синонімами

– В українській мові є слова, схожі за значенням. Таких слів чимало, їх називають синонімами. Синоніми — це слова, що мають різне звучання, але близьке лексичне значення (блискучий, яскравий, сяючий). Утворюються вони зі слів однієї частини мови.

Синоніми роблять наше мовлення більш образним, точнішим, досконалішим.

Гра «Хто швидше?»

Кожному ряду учитель дає аркуш паперу з написаним прикметником. Який ряд швидше добере до нього синоніми? (Можна підглядати у «Словник синонімів».)

сумний великий сміливий

невеселий чималий відважний

зажурений величезний мужній

безрадісний велетенський доблесний

смутний здоровенний хоробрий

скорботний гігантський безстрашний

(Від кожного ряду на дерево приклеюється яблуко)

2. Спостереження за прикметниками-антонімами

– Які слова називаються антонімами? (Антоніми — це слова з протилежним лексичним значенням (сильний — слабкий).

Статья в тему:  Вспомните что такое синонимы подберите

Виконання вправи 155 (с. 82)

Учні читають прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.

– Як ви розумієте зміст першого і другого прислів’я?

Виконання другого завдання до вправи 155.

– Поміркуй, яку роль відіграють антоніми в прислів’ях.

– До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?

– Спишіть прислів’я із прикметниками-антонімами.

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

Виконання вправи 156, с. 82

– Прочитайте перше завдання до вправи.

– Читаємо перше словосполучення: «Легкий мішечок». Скориставшись довідкою, нам необхідно записати відповідне словосполучення-антонім. Але зверніть увагу на те, що антонімічні пари слів завжди належать до однієї й тієї самої частини мови. Вони вживаються у тому самому роді, числі, відмінку.)

Самостійне виконання вправи учнями.

– У яких словосполученнях прикметники вжито в прямому значенні, а в яких – у переносному?

– Для чого потрібні антоніми? (Це протилежні за значенням слова, які порівнюють та допомагають зрозуміти зміст.)

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

3. Фізкультхвилинка

– Зараз ми допоможемо нашому деревцю вирости і стати ще міцнішим!
Тож давайте вийдемо з-за парт і виконаємо фізкультхвилинку.
Сильний вітер до землі

гне дерева молоді, (присідають)

А вони ростуть, міцніють (піднімаються)

Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах. Вправа 157, с. 82–83

Учні читають подані словосполучення.

– З яких частин мови вони складаються? (З іменників)

– Замініть за зразком подані словосполучення сполученнями прикметників з іменниками. Деякі словосполучення записані на картках. Це ваші підказки. У кожного їх різна кількість. Попрацюйте спочатку в парах, а потім самостійно запишіть.

(Листя клена — кленове листя. Полиця для книжок — книжкова полиця. Вітер з півдня — південний вітер. Допомога товариша — товаришева допомога. Портфель зі шкіри — шкіряний портфель. Хвіст лиса — лисячий хвіст. Щебетання пташок — пташине щебетання. Робота в класі — класна робота. Потік води — водяний потік. Грива коня — кінська грива. )

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

2. Гра «Скажи без затримки»

– Я називаю прикметник, а ви добираєте антонім до названого прикметника.

Слабкий (сильний), гігантський (крихітний), кривий (прямий), обмежений (неозорий), голодний (ситий), високий (низький), солодкий (гіркий), довгий (короткий).

– Запишіть у зошит ті антонімічні пари, що запам’ятали.

Статья в тему:  Так же как и синоним

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

3. Усна побудова речень. Вправа 158, с. 83

– Прочитайте подані словосполучення. Побудуйте з ними речення.

Який висновок про значення прикметника гострий можна зробити?

– Які з цих словосполучень ужиті у прямому, а які — у переносному значенні?

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

4. Спостереження за прямим та переносним значенням прикметників .

Гра «Естафета»

– До прикметників, ужитих у переносному значенні, доберіть прикметники з прямим значенням.

1 варіант 2 варіант

гарячий привіт — . кам’яне серце — .

глибока ніч — . золоте колосся — .

світла думка — . свіжа газета — .

залізна воля — . сивий туман — .

(За виконання вправи на дереві приклеюється яблуко)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Ми з вами чудово впоралися із завданням!І тому зможемо на червоних яблуках прочитати літери, які треба розмістити в наших яблучках.

– То ж який плоди виростили?

Дійсно, знання – це плоди наших старань.

1) Створення асоціативного куща «Роль прикметника у мовленні». (Роблять мовлення багатшим, досконалішим, допомагають точніше висловити думку.)

2) Вправа «Незакінчене речення»

На уроці я навчився…

– Які прикметники часто вживаються у прислів’ях? Чому?

– Які вміння отримали?

– Де можна застосувати нові знання? (Усне, писемне мовлення)

Які запитання виникли у Вас з да­ної теми?

– Що сьогодні для Вас було важким?

Характеристика роботи учнів, оцінювання їх знань й умінь.

– У кого його сподівання здійснилися? Прикрасьте і ви своїми листочками наше дерево. Воно стала ще кращим. Так і ваші знання завжди можуть поповнюватись, пам’ятайте про це!

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Середній і достатній рівень – вправа 159, с. 83.

Високий рівень – вправа 159, с. 83, серед прикметників, поданих у довідці, знайти синоніми, до двох прикметників з довідки добрати антоніми. Записати утворені пари.

Українська мова 4 клас – конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) – 2015 рік

УРОК 44 Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159)

Тема. Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155—159).

Мета. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, формувати уявлення про багатозначність прикметників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці.

Статья в тему:  Что такое демонтаж синонимы

Обладнання: мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора.

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

Вправа-детектив (вправа 154, завдання 3).

— Хто знайшов у тексті опис синички?

— Які прикметники використав автор для зображення пташки?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Буква до букви — слово вродилось,

Сонце зраділо слову, як брату,

слово — це щастя, слово — це свято.

— Слова — неначе кольорові камінчики. І недостатньо їх назбирати в купу. Треба ще й уміти складати з них узори, а для цього треба розуміти значення слова.

Сьогодні ми працюємо з прикметниками, близькими і протилежними за значенням, вжитими в прямому і переносному значеннях.

IV. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Спостереження за прикметниками-синонімами.

— Пригадайте визначення слів-синонімів.

— Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і запишіть їх.

Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.

— Яке слово зайве? (Духмяний.)

— Доберіть до нього синоніми. Запишіть. (Пахучий, запашний.)

— Складіть з ними речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб.)

— Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.

Добра (людина) — привітна, співчутлива (людина).

Добра (страва) — смачна (страва).

2. Спостереження за прикметниками-антонімами (вправа 155).

— Пригадайте визначення слів-антонімів. (Антоніми — нари слів з протилежним значенням.)

— Прочитайте прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів. Поясніть їх зміст. (Коротка виховна бесіда про значення праці в житті людини.)

— Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?

— До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?

— Спишіть прислів’я із прикметниками-антонімами.

3. Спостереження за прямим і переносним значенням прикметників (за вправою 156).

а) Добір відповідних антонімів до кожного прикметника, поданого в словосполученнях.

б) З’ясування значення прикметників (прямого і переносного).

4. Робота в парах (вправа 157).

а) Читання словосполучень і з’ясування, з яких частин мови вони складаються.

б) Заміна поданих словосполучень словосполученнями прикметників з іменниками за зразком.

в) Словникова робота з використанням таблиці «Словничок».

Фанера — 1) тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;

2) деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.

Спільнокореневі слова. Фанера, фанерка, фанерний, фанерування. фанерувальник.

Фартух — 1) частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду, знищення під час виконування різних робіт;

Статья в тему:  Бог знает где синонимы

2) шкіряна, полотняна та ін. запона в колясці, візку для захисту їздця.

Синоніми. Фартух, запаска (розм.).

5. Творче завдання (вправа 158).

— Складіть речення з поданими словосполученнями. Запишіть одне речення (на вибір).

— Зробіть висновок про значення прикметника гострий у кожному словосполученні.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Узагальнення вивченого за опорною схемою.

2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

3. Творча робота.

— Із ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, рум’яний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало. Щічки у дівчинки були. кольору. Ліс восени став.

4. Гра «Скажи без затримки».

Учасники гри швидко називають антонім до названого вчителем прикметника. У разі затримки відповідає наступний учасник.

Важкий — легкий, великий — малий, висока — низька, верхнє — нижнє, голосний — приголосний, цікавий — нудний, повна — порожня, босе — взуте, лівий — правий, широка — вузька.

VI. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

Сьогодні на уроці ми працювали над. (прикметником).

— Виконуючи різні завдання, ми вчилися. (розрізняти і вживати в реченнях прикметники-синоніми і прикметники-антоніми, використовуючи в мовленні прикметники в прямому і переносному значеннях).

2. Вправа-гра «Дошка пошани».

Учитель з учнями підводить підсумки уроку, обговорює, кого можна рекомендувати на дошку пошани.

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 83, вправа 159 (звернути увагу на вимову і правопис слів звечора, спочатку).

Зве́чора — ввечері, увечері (з вечірнього часу, з часу настання вечора).

Споча́тку — прислівник (раніше, швидше за іншого).

Синоніми. Спочатку, зразу, на початку, спершу, передусім, раніше, першим ділом (розм.), в першу чергу (розм.).

Спільнокореневі слова. Спочатку, початок, початковий, починати.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Статья в тему:  Еле как синоним

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

© 2008-2021 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.

Презентація на тему:
Прикметники-антоніми

  • Play

1 / 48 Скачати

Презентація по слайдам:

Число і рід прикметників. Прикметники-антоніми. (2год) Мова 3 клас Презентацію підготувала вчитель – методист Скандинавської гімназії м. Києва Біляченко Ольга Василівна

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Яка пора року на вулиці? Який місяць розпочався? На прогулянках ви спостерігали за змінами в житті дерев та рослин, запам’ятовували. Весна завітала до нас у гості. Вона принесла нам багато квітів. Квіти чарівні, бо на них весна принесла нам завдання уроку. Тільки ми їх виконаємо, на вулиці почне буяти природа.

Словникова робота над розгадуванням кросворда Чи помітили ви, діти, Що у нашої загадки не проста коса? Потребує праці й вміння ця її краса. Треба відповіді дати і кросворд цей розгадати.

Медоносна комаха, що переробляє квітковий нектар на мед. Б д ж о л а Дерево родини оливкових з перистими листочками і міцною деревиною. я с е н Вічнозелена трав’яниста рослина з тонким стеблом, темно-зеленим листям овальної форми і невеликими квітами синього кольору. Цвіте ранньою весною. б а р в і н о к Дерево або кущ із зібраними у суцвіття білими квітками й чорними їстівними ягодами. ч е р е м х а Високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками, вузенькими листками, а також зарості цієї рослини. Любить вологі місця. в е р б о л і з Однорічна рослина, яка квітне в кінці літа, восени. Квіти великі, різного забарвлення. а й с т р а

Словникова робота над розгадуванням кросворда Яка ж це рослина, про яку буде йти мова на уроці? Береза – символ ніжності й чистоти, вірності й щедрості, праці й краси, а нерідко – народної долі в Україні.

Словникова робота БДЖОЛА, ЯСЕН, АЙСТРА. У першому слові визначити кількість звуків і букв. Бджола – 5 звуків, 6 букв. Знайти слово, в якому більше звуків, ніж букв. Пояснити. Ясен.

Словникова робота БДЖОЛА, ЯСЕН, АЙСТРА. Третє слово поділити дужками на склади. Скільки складів? Чому? Як це слово можна перенести? Чому? Одну букву не залишаємо на рядку; Ай – стра, айс – тра, айст – ра.

Статья в тему:  Что такое воевода синонимы

РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ Поетична хвилинка, вибірковий слуховий диктант Маю плаття зелененьке, Гнучкі, ніжні віти. Кору білу, стан тоненький. Як я звуся, діти?

Поетична хвилинка, вибірковий слуховий диктант Маю плаття зелененьке, Гнучкі, ніжні віти. Кору білу, стан тоненький. Як я звуся, діти? Як ви дізналися? Які слова допомогли вам ? Слова – ознаки.

Поетична хвилинка, вибірковий слуховий диктант Маю плаття зелененьке, Гнучкі, ніжні віти. Кору білу, стан тоненький. Як я звуся, діти? Виписати словосполучення іменників зі словами – ознаками. ПЛАТТЯ ЗЕЛЕНЕНЬКЕ; ГНУЧКІ, НІЖНІ ВІТИ; КОРУ БІЛУ; СТАН ТОНЕНЬКИЙ.

Хвилина каліграфії Щоб рівно і гарно слова написати, Нам з’єднання букв слід усім пригадати, Для цього дається одна лиш хвилина. ка Прик ли Мет на Ник Сьогодні на каліграфічній хвилині ми повторимо нижнє, верхнє, середнє з’єднання букв. Назвіть верхнє з’єднання, нижнє, середнє.

Хвилина каліграфії ка Прик ли Мет на Ник Зошит свій я розгортаю, Навкоси його кладу, Ручку я ось так тримаю, Сяду рівно – не зігнусь. Буду я писати гарно – До роботи я берусь. Написавши цей рядок, ви розкодуєте тему уроку. Яку тему ми продовжимо вивчати?

Проблемна ситуація Як ви думаєте, чому відразу після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови? Використовуючи різні предмети, вивчаючи явища, ми не тільки знайомимось з їх назвами. Нас не менше цікавлять їх ознаки, які дозволяють відрізнити один предмет від іншого. Коли ми говоримо про фрукти, нас не тільки цікавлять їх різновиди: яблука, груші, сливи, а те, які вони є: зрілі, соковиті, солодкі, зелені.

Проблемна ситуація Яка? Який? Яке? Які? – на ці питання я відповідаю. Колір, смак і розмір я вам називаю. З іменником – братиком дружу завжди. Хто я? Швиденько мене назви. Чи потрібно вивчати прикметник?

Бліц – опитування ПРИКМЕТНИК Що таке прикметник? На які питання відповідає? ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ? За якою частиною мови ми визначаємо число і рід прикметників? Що означає прикметник? ОЗНАКИ ПРЕДМЕТІВ

Бліц – опитування ПРИКМЕТНИК ОЗНАКИ ПРЕДМЕТІВ ЗА: КОЛЬОРОМ РОЗМІРОМ ВІДНОШЕННЯМ ФОРМОЮ СМАКОМ ВІКОМ НАСТРОЄМ За чим змінюється? З якою частиною мови зв’язаний?

Завдання уроку Знати: істотні ознаки прикметників; рід і число прикметників; прикметники-антоніми.

Завдання уроку Вміти: визначати число і рід прикметників за іменниками; знаходити в текстах прикметники-антоніми; добирати прикметники-антоніми; аналізувати, узагальнювати закономірності мовних явищ.

Статья в тему:  Каков поп синоним

Граматичне завдання ПЛАТТЯ ЗЕЛЕНЕНЬКЕ; ГНУЧКІ, НІЖНІ ВІТИ; КОРУ БІЛУ; СТАН ТОНЕНЬКИЙ. Відшукайте ознаку за кольором у вибірковому диктанті. Визначте число і рід усно, позначте закінчення у прикметника. Плаття зелененьке , кору білу .

Граматичне завдання ПЛАТТЯ ЗЕЛЕНЕНЬКЕ; ГНУЧКІ, НІЖНІ ВІТИ; КОРУ БІЛУ; СТАН ТОНЕНЬКИЙ. Відшукайте ознаку за розміром. Визначити число, рід, закінчення. Стан тоненький . У якому числі стоїть прикметник у словосполученні, яке ми не прочитали? У множині.

Робота з тлумачним словником На с. 14 прочитайте тлумачення слова БЕРЕЗА. Які спільнокореневі слова зустрілись у тлумаченні? Береза – берізка. Який у них корінь? Що відбулося у корені слів? Яка ще орфограма у другому слові? Букву “ЗЕ” вимовляй чітко.

Робота з тлумачним словником Яке це дерево? Прочитайте. Знайдіть орфограми. Лісове білокоре дерево. Яка ознака предмета вказана? За кольором. А лісове вказує на відношення. Визначити число, рід, закінчення. Лісове білокоре дерево.

Робота з тлумачним словником Яке у нього гілля? Визначити орфограму. Гілля. На яку ознаку предмета вказано у словосполученні? Визначити закінчення. За розміром. Тонке довге гілля.

Робота з тлумачним словником Яке ще словосполучення іменника з прикметником ми не назвали? Листки серцевидні. На що ця ознака вказує? Визначити число, закінчення. За формою. Листки серцевидні .

Робота з тлумачним словником Придумайте словосполучення іменника з прикметником за ознакою на смак про берізку. Сік солоденький. За віком: стара береза, молоденька берізка. За настроєм: весела берізонька, сумна береза.

Творча робота За вправою 112 на с. 50 – усно. Як називаються словосполучення, які ви зараз складали? Стара береза – молода береза, весела береза – сумна береза. Антоніми.

Робота в парах за посібником „Планета міркувань” на с. 26 Добери один антонім до всіх прикметників у лівому стовпчику. Стара газета, зів’ялі квіти, затхле повітря, черствий хліб – … свіжа, свіжі, свіже, свіжий.

Робота в парах за посібником „Планета міркувань” на с. 26 Молодий місяць, худий чоловік, порожній кухоль – … повний. Кислі апельсини, гіркі ліки, тривожні сни – … солодкі. Визначити у прикметників рід, число, закінчення.

Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). Знайти і визначити прикметники-антоніми. Два брати жили на світі, Був один з них працьовитий, А другий ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. Якщо перший брат вставав, Другий спать мерщій лягав. Працьовитий – ледачий.

Статья в тему:  Что такое синонимы объяснение

Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). Той стоїть, той сидить. Той мовчить, а той кричить, Той хоробрий і правдивий, Той брехливий, полохливий, Той розумний, той дурний, Той великий, той малий. Хоробрий – полохливий, брехливий – правдивий, розумний – дурний, великий – малий.

Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). День і ніч брати сварились І ніколи не мирились. Все, що перший будував. Другий миттю руйнував. Кожен рать повів свою Стрілись вороги в бою. Із високим стрівсь низький, на товстого йшов тонкий. Високий – низький, товстий – тонкий.

Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). Стрів білявого чорнявий, Огрядного – худорлявий, На сумного йшов веселий, На тендітного – дебелий, Ця кривавая війна – Нині сива давнина. Білявий – чорнявий, огрядний – худорлявий, сумний – веселий, тендітний – дебелий.

Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). Хоч брати вже помирились, Після них слова лишились, Дуже горді, незалежні, Абсолютно протилежні. В мові ці слова живуть, Їх … антонімами звуть.

Что такое антонимы. Примеры антонимов

Антонимы – это слова, противоположные по смыслу. Они составляют так называемые антонимические пары: правда – ложь, добрый – злой, день – ночь.

Обычно антонимы – слова одной части речи, они отвечают на один и тот же вопрос. Существительному противопоставляется существительное (храбрец – трус), прилагательному – прилагательное (большой – маленький), глаголу – глагол (говорить – молчать).

Антонимы часто характеризуют качества (хороший – плохой), отношения пространства и времени (высокий – низкий, ранний – поздний), количество (единственный – многочисленный). Противоположными могут быть слова, обозначающие действия или состояния (смеяться – плакать).

Противоположность анонимам – синонимы, то есть разные слова, обозначающие одно и то же.

У одного слова может быть множество антонимов, которые синонимичны друг другу. Например, антонимами к слову веселый могут быть слова грустный, печальный, унылый, скучный, невеселый. А антонимами к слову свежий могут выступать слова черствый, увядший, гнилой, тухлый и др.

К любому ли слову есть антоним?

Антонимов в языке меньше, чем синонимов. Ведь большинство слов невозможно противопоставить другим по какому-то признаку. Например, в языке нет антонимов у собственных имен, местоимений и числительных: Париж, оно или десять.

Однако к массе слов можно придумать контекстуальные антонимы, используя переносное значение. Например, смешенье языков: французского с нижегородским (А.С. Грибоедов).

Статья в тему:  Как найти синоним к слову умный

Антонимы противоположны друг другу, но между ними в семантическом ряду могут стоять «промежуточные» слова. Пример: Богатый – обеспеченный – малоимущий – нищий. Другие антонимические пары лишены полутонов: мальчик – девочка, вверх – вниз.

Какими бывают антонимы?

Однокоренные и разнокоренные антонимы

Некоторые антонимы имеют в составе один и тот же корень, но различаются приставками: открыть – закрыть, удачный – неудачный, революция – контрреволюция.

В основе других антонимов лежат различные корни: светлый – темный, жизнь – смерть.

Языковые и контекстуальные антонимы

Языковые антонимы существуют независимо от воли человека, который их использует. Примеры: богатый – бедный, старый – молодой, далекий – близкий. Такие антонимы еще называют узуальными.

Контекстные антонимы противопоставляет автор по собственной воле. В других случаях эти же слова не являются противоположностью. Пример: Волна и камень, стихи и проза, лед и пламень не столь различны меж собой (А.С. Пушкин).

Антонимы-фразеологизмы

Антонимами могут быть целые словосочетания и устойчивые обороты речи – фразеологизмы. Примеры антонимов-фразеологизмов: Куры не клюют – кот наплакал; в двух шагах – у черта на рогах; сидеть сложа руки – работать не покладая рук.

Примеры антонимов

Существительные-антонимы

Восход – закат
Война – мир
Добро – зло
Лето – зима
Мужчина – женщина
Утро – вечер

Прилагательные-антонимы

Высокий – низкий
Громкий – тихий
Далекий – близкий
Длинный – короткий
Толстый – тонкий

Глаголы-антонимы

Бежать – стоять
Брать – давать
Молчать – говорить
Строить – ломать
Хвалить – ругать

Наречия-антонимы

Впереди – сзади
Рано – поздно
Скучно – интересно
Тут – там
Утром – вечером

Українська мова 4 клас – конспекти уроків (за підручником М. С. Вашуленка) – 2015 рік

УРОК 44 Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155-159)

Тема. Прикметники-антоніми та прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях. (Вправи 155—159).

Мета. Ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, формувати уявлення про багатозначність прикметників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати любов до праці.

Обладнання: мовний матеріал, тлумачний словник, схема-опора.

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

Вправа-детектив (вправа 154, завдання 3).

— Хто знайшов у тексті опис синички?

— Які прикметники використав автор для зображення пташки?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Статья в тему:  Почему любовь к себе и эгоизм не являются синонимами

Буква до букви — слово вродилось,

Сонце зраділо слову, як брату,

слово — це щастя, слово — це свято.

— Слова — неначе кольорові камінчики. І недостатньо їх назбирати в купу. Треба ще й уміти складати з них узори, а для цього треба розуміти значення слова.

Сьогодні ми працюємо з прикметниками, близькими і протилежними за значенням, вжитими в прямому і переносному значеннях.

IV. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Спостереження за прикметниками-синонімами.

— Пригадайте визначення слів-синонімів.

— Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди і запишіть їх.

Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.

— Яке слово зайве? (Духмяний.)

— Доберіть до нього синоніми. Запишіть. (Пахучий, запашний.)

— Складіть з ними речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб.)

— Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.

Добра (людина) — привітна, співчутлива (людина).

Добра (страва) — смачна (страва).

2. Спостереження за прикметниками-антонімами (вправа 155).

— Пригадайте визначення слів-антонімів. (Антоніми — нари слів з протилежним значенням.)

— Прочитайте прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів. Поясніть їх зміст. (Коротка виховна бесіда про значення праці в житті людини.)

— Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?

— До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?

— Спишіть прислів’я із прикметниками-антонімами.

3. Спостереження за прямим і переносним значенням прикметників (за вправою 156).

а) Добір відповідних антонімів до кожного прикметника, поданого в словосполученнях.

б) З’ясування значення прикметників (прямого і переносного).

4. Робота в парах (вправа 157).

а) Читання словосполучень і з’ясування, з яких частин мови вони складаються.

б) Заміна поданих словосполучень словосполученнями прикметників з іменниками за зразком.

в) Словникова робота з використанням таблиці «Словничок».

Фанера — 1) тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;

2) деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з перехресним розміщенням волокон.

Спільнокореневі слова. Фанера, фанерка, фанерний, фанерування. фанерувальник.

Фартух — 1) частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду, знищення під час виконування різних робіт;

2) шкіряна, полотняна та ін. запона в колясці, візку для захисту їздця.

Синоніми. Фартух, запаска (розм.).

5. Творче завдання (вправа 158).

— Складіть речення з поданими словосполученнями. Запишіть одне речення (на вибір).

Статья в тему:  Какой синоним к слову сильные

— Зробіть висновок про значення прикметника гострий у кожному словосполученні.

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.

1. Узагальнення вивченого за опорною схемою.

2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

3. Творча робота.

— Із ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, рум’яний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало. Щічки у дівчинки були. кольору. Ліс восени став.

4. Гра «Скажи без затримки».

Учасники гри швидко називають антонім до названого вчителем прикметника. У разі затримки відповідає наступний учасник.

Важкий — легкий, великий — малий, висока — низька, верхнє — нижнє, голосний — приголосний, цікавий — нудний, повна — порожня, босе — взуте, лівий — правий, широка — вузька.

VI. Підсумок уроку.

1. Продовження речень.

Сьогодні на уроці ми працювали над. (прикметником).

— Виконуючи різні завдання, ми вчилися. (розрізняти і вживати в реченнях прикметники-синоніми і прикметники-антоніми, використовуючи в мовленні прикметники в прямому і переносному значеннях).

2. Вправа-гра «Дошка пошани».

Учитель з учнями підводить підсумки уроку, обговорює, кого можна рекомендувати на дошку пошани.

VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 83, вправа 159 (звернути увагу на вимову і правопис слів звечора, спочатку).

Зве́чора — ввечері, увечері (з вечірнього часу, з часу настання вечора).

Споча́тку — прислівник (раніше, швидше за іншого).

Синоніми. Спочатку, зразу, на початку, спершу, передусім, раніше, першим ділом (розм.), в першу чергу (розм.).

Спільнокореневі слова. Спочатку, початок, початковий, починати.

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм “повідомлення-видалення” для об’єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

© 2008-2021 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.

Статья в тему:  Именно что синоним

Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях

Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях

175. Прочитайте текст.

Катруся жила в маленькій квартирі багатоповерхового будинку. Тато Андрій і мама Христина привчали донечку до порядку.

У Катрусі була своя Велика кімнатка. Там стояли Чорні стелажі, а на них Кривими рядами сиділи ляльки, Тверді ведмедики, лежали Тьмяні кубики. У цій кімнаті стояло Велике ліжечко дівчинки. Біля нього лежав СумнийКилимок із намальованими сердечками. Кімнатка

– Чи відповідає зміст другого абзацу тексту тому, про що розповідається в першому абзаці?

– Спишіть текст. Змініть підкреслені прикметники антонімами для відтворення тексту, який написала Марія Моліцька.

176. Прочитайте групи прикметників.

Багатий, бідний, бадьорий, заможний, Жвавий, грошовитий, млявий, енергійний, Важкий, легкий, масивний, Красивий, тяжкий, потворний, журливий, смутний, вродливий, веселий, сумний, гарний.

– Випишіть синоніми до підкреслених прикметників.

177. Прочитайте текст.

Надходила степова буря. Попереду мчали сиві вітри. За ними чувся холодний подих бурі. Співало сумну пісню кожне кволе стебло, навіть суха й злякана берізка перегнула на стежці свій тонкий хребет. Злі вітри схиляли крихкі хліба долу.

Сухорляве сонце в тьмі пилу було дивне. Синє! (За Григорієм Косинкою).

– Випишіть словосполучення, у яких прикметники вжиті в переносному значенні.

178. Складіть і запишіть 2 речення з антонімами кожної групи з вправи 176.

– Доберіть і запишіть 5 словосполучень, у яких прикметники вжиті в переносному значенні.

Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях – Українська мова

Схожі записи:

У кожного мама своя Урок 95. У кожного мама своя НАЙКРАЩІ ПОБАЖАННЯ – Мамо найдорожча, мамочко єдина, Щирі побажання – від доні, від сина. Квіточок пахучих принесли багато Цей.

СИНТАКСИС ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ В КІНЦІ РОКУ § 55. СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ 442 І. Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи речення. Чому, на вашу думку, Мишкові сподобалося.

Написання прізвищ прикметникової форми МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §32. Написання прізвищ прикметникової форми Прикметникову форму можуть мати українські й російські прізвища. Українські прізвища пишуть за загальними правилами правопису українських.

Особливості написання іменників у кличному відмінку ІМЕННИК § 38 Особливості написання іменників у кличному відмінку Пригадаймо! 1. Яку раль виконує кличний відмінок у спілкуванні? 2. Складіть і розіграйте короткі діалоги, у.

УЖИВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ З ІМЕННИКАМИ Морфологія та орфографія. Числівник § 57. УЖИВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ З ІМЕННИКАМИ Про особливості поєднання числівників з іменниками в усіх відмінках, а також про культуру мовлення.

Статья в тему:  Что такое тунеядство синонимы

ІМЕННИК. ГОЛОСНІ У ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ІМЕННИКІВ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §2. ІМЕННИК. ГОЛОСНІ У ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ІМЕННИКІВ 14. Прочитайте. Визначте в тексті іменники, до кожного поставте питання. Що означає іменник.

Поєднання однорідних членів речення сполучниками РЕЧЕННЯ & 11. Поєднання однорідних членів речення сполучниками По хрещатий барвінок… З народного 80. 1. Розглянь малюнок. Прочитай (заспівай) весільну пісню. БАРВІНКОВИЙ ВІНОК Ой що.

ФРАЗЕОЛОГІЧНИМ СЛОВНИЧОК ДОВІДКОВЕ БЮРО ФРАЗЕОЛОГІЧНИМ СЛОВНИЧОК Авгієві стайні – безладдя, занедбані справи; забруднене приміщеня. Ахіллесова п’ята – слабке, вразливе місце. Бити себе в груди – запевняти, переконувати.

Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §4 Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади 58.1. Прочитай уривок із тексту. Наголос живе у слові. Він оформлює звучання.

ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 20. ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ – Н – У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА – НН – У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Я знаю: мова мамина.

Уживання м’якого знака, апострофа, спрощення груп приголосних, передана на письмі сумнівних голосних та приголосних ОРФОГРАФІЧНО – ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ § 18. Уживання м’якого знака, апострофа, спрощення груп приголосних, передана на письмі сумнівних голосних та приголосних. Пунктуація Пригадайте! – Які труднощі.

Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 38 Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів 303 Розгадайте ребуси й головоломку-ребус (числа в ній.

ПОНЯТТЯ ПРО ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 5. ПОНЯТТЯ ПРО ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ ПРИГАДАЙМО. Які є типи і стилі мовлення? 569 І. Прочитайте текст офіційно-ділового стилю мовлення. Визначте.

СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити.

УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНЕ СЛОВО ПРИ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНАХ РЕЧЕННЯ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §14. УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНЕ СЛОВО ПРИ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНАХ РЕЧЕННЯ 157. Прочитайте. У реченнях першої колонки визначте однорідні члени речення. У реченнях другої.

ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 18. ДІЄПРИКМЕТНИКОВИЙ ЗВОРОТ 220. Прочитайте записані в дві колонки речення. Визначте в реченнях першої колонки дієприкметники. У реченнях другої колонки визначте дієприкметники.

Статья в тему:  Беден как церковная мышь синоним

ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ Розвиток мислення і мовлення & 49. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ДІАЛОГІЧНЕ МОВЛЕННЯ Мово моя солов’їна, В шелесті нив і дібров… Рідна моя: Україно, Ти – моє щастя.

Буква Є, є. Звуки [йе], [е] ЧАСТИНА ПЕРША Навчання грамоти і розвиток мовлення 20 Буква Є, є. Звуки [йе], [е] Російською: Українською: Ева – Єва Домашнєє – домашнє Позднее – пізнє.

Доконаний і недоконаний вид дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 7 Доконаний і недоконаний вид дієслова Дієслова можуть означати завершену й незавершену дію. Залежно від цього вони поділяються на дієслова доконаного.

Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 16 Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникового звороту Дієприкметник разом із залежними від нього словами утворює дієприкметниковий зворот. Дієприкметниковий.

Написання прийменників разом, окремо і через дефіс МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИЙМЕННИК & 35 Написання прийменників разом, окремо і через дефіс Прийменники вживаються з іменниками, займенниками, числівниками в непрямих відмінках і пишуться з ними.

Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя.

АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 9. АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО Пригадайте – Що таке аудіювання? Які є способи аудіювання? – Що таке тематичні.

Однорідні члени речення СИНТАКСИС. ПУНКТАЦІЯ § 14. Однорідні члени речення 152.1. Порівняйте сполучення слів, подані парами. Чим вони різняться? 1. Велика родина; велика і міцна. 2. Добре вчиться;.

ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ ДОДАТКИ Додаток 2 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ КОМА – між однорідними членами речення – перед словами а саме, як-от. як, що стоять у реченні з однорідними членами.

Складання речень з однорідними членами РЕЧЕННЯ Складання речень з однорідними членами 75. Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Перед юнаком розкинулося місто металургів. Воно постало з козац..кого хутора й виросло до.

ЗІ СЛОВНИКА ІНШОМОВНИХ СЛІВ ДОДАТКИ Додаток 3 ЗІ СЛОВНИКА ІНШОМОВНИХ СЛІВ Абонемент, – а, ч. (фр. abonnement). Право користуватися чим-небудь, за плату чи безплатно (телефоном, поштовою скринькою, книжками з.

МОВЛЕННЯ І СПІЛКУВАННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 1. МОВЛЕННЯ І СПІЛКУВАННЯ 469 Уявіть, що вам потрібно пояснити п’ятирічній дитині, звідки береться дощ. Чи відрізнятиметься ваше пояснення від.

Статья в тему:  Что такое оксюморон синоним

Весна іде Урок 74. Весна іде Відгадай загадку. Тане сніжок, зеленіє лужок, День прибуває – коли це буває? ДО ДІТЕЙ Годі, діточки, вам спать! Час давно вже.

Основні орфограми в коренях префіксах і суфіксах. Пунктуація ОРФОГРАФІЧНО – ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМ § 19. Основні орфограми в коренях префіксах і суфіксах. Пунктуація Пригадайте – У яких випадках пишемо префікси пре-, при-, прі-, з.

Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 15. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду 138. 1. Прочитай. Який це текст – розповідь.

АНТОНІМИ ТА ЇХНІ ВИДИ Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 36. АНТОНІМИ ТА ЇХНІ ВИДИ 412. Прочитайте прислів’я, знайдіть у них антоніми. 1. Де багато слів.

Жадібний з дружбою не в злагоді Урок 91. Жадібний з дружбою не в злагоді – Чим ти можеш поділитися з друзями? А з незнайомою людиною? Чи можна поділитися своїм настроєм, усмішкою.

ДІАЛОГ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ §21. ДІАЛОГ Про те, із чого складається діалог, та про вживання розділових знаків при діалозі 164 Прочитайте текст Хто бере.

Будова тексту ТЕКСТ & 6. Будова тексту Ростуть опеньки у тумані Серед сосонок і беріз Ліна Костенко 37. 1. Прочитай і відгадай загадку. Гречка в полі, жито.

Что такое антонимы в русском языке? Примеры слов

Антонимы — это сло­ва одной и той же части речи с про­ти­во­по­лож­ным зна­че­ни­ем. Укажем при­ме­ры анто­ни­мов, явля­ю­щих­ся сло­ва­ми раз­ных частей речи.

Понятие об антонимах

Многообразие и богат­ство лек­си­ки рус­ско­го язы­ке созда­ют сино­ни­мы, анто­ни­мы, паро­ни­мы и омо­ни­мы. Чтобы выяс­нить, что обо­зна­ча­ет линг­ви­сти­че­ский тер­мин «анто­ни­мы», обра­тим­ся к его про­ис­хож­де­нию. Это сло­во состав­ля­ют гре­че­ская при­став­ка анти-, что зна­чит «про­тив», и сло­во «они­ма» — «имя». В резуль­та­те полу­чим зна­че­ние сло­ва «анто­ним» — «про­ти­во­по­лож­ное имя».

Дадим точ­ное опре­де­ле­ние это­го термина.

Определение

А вот какое опре­де­ле­ние, что такое анто­ни­мы дает Википедия:

Антонимы, в отли­чие от сино­ни­мов, име­ют пря­мо про­ти­во­по­лож­ное лек­си­че­ское значение:

  • умный — глупый;
  • день — ночь;
  • радуш­но — неприязненно.

Антонимами, как пра­ви­ло, явля­ют­ся сло­ва одной и той же части речи, кото­рые отве­ча­ют на один и тот же вопрос. Они харак­те­ри­зу­ют пред­мет, при­знак или явле­ние с одной и той же сто­ро­ны, ука­зы­вая на одно и то же каче­ство, но по зна­че­нию пря­мо про­ти­во­по­лож­ное. Эти сло­ва состав­ля­ют анто­ни­ми­че­ские пары.

Статья в тему:  Укажите предложение в котором синоним к слову чувствовать является стилистическим

Примеры слов

Приведем при­ме­ры анто­ни­мов, при­над­ле­жа­щих к раз­ным частям речи.

Существительные-антонимы

  • вос­ход — закат;
  • доб­ро — зло;
  • утро — вечер;
  • мир — война;
  • огонь — вода;
  • тру­же­ник — бездельник;
  • лето — зима;
  • друг — враг;
  • грусть — радость;
  • бол­тун — молчун;
  • храб­рость — тру­сость.

Прилагательные-антонимы

  • гряз­ный — чистый;
  • сме­лый — трусливый;
  • гром­кий — тихий;
  • широ­кий — узкий;
  • тол­стый — тонкий;
  • длин­ный — короткий;
  • силь­ный — слабый;
  • высо­кий — низкий;
  • жен­ствен­ный — мужественный;
  • свет­лый — темный;
  • дале­кий — близкий.

Глаголы-антонимы

  • мол­чать — говорить;
  • бежать — стоять;
  • радо­вать­ся — огорчаться;
  • стем­не­ло — рассвело;
  • ругать — хвалить;
  • взять — отдать;
  • постро­ить — поломать;
  • защи­тить — обидеть;
  • вымок­нуть — высохнуть.

Наречия-антонимы

  • зимой — летом;
  • утром — вечером;
  • пеш­ком — бегом;
  • инте­рес­но — скучно;
  • рано — поздно;
  • впе­ре­ди — позади;
  • все­гда — никогда;
  • тут — там;
  • глу­бо­ко — мелко.

Что обозначают антонимы?

Понаблюдав за анто­ни­ма­ми, выяс­ним, что они выра­жа­ют раз­ные отношения:

1. вре­мен­ные

  • конец — начало;
  • днем — ночью;
  • ран­ний — поздний;

2. про­стран­ствен­ные

  • дале­ко — близко;
  • нале­во — направо;
  • внут­ри — снаружи;

3. каче­ствен­ные

  • любовь — ненависть;
  • злость — доброта;
  • весе­лый — грустный;
  • моло­дой — старый;

4. коли­че­ствен­ные

  • мно­го — мало;
  • избы­ток — недостаток;
  • доро­го — дешево.

Однокоренные антонимы

В лек­си­ке рус­ско­го язы­ка выде­ля­ют пары анто­ни­мов с раз­ны­ми кор­ня­ми и одно­ко­рен­ные анто­ни­мы. Пару одно­ко­рен­ных анто­ни­мов состав­ля­ют сло­ва, кото­рые име­ют в мор­фем­ном соста­ве один и тот же корень, но раз­ли­ча­ют­ся про­ти­во­по­лож­ны­ми по зна­че­нию приставками:

  • от нести — при нести;
  • в ста­вить — вы ста­вить;
  • у бегать — при бегать;
  • раз девать­ся — о девать­ся;
  • за крыть — от крыть;
  • за гадать — от гадать.

Однокоренные анто­ни­мы созда­ет при­став­ка не-:

  • весе­лый — не весе­лый вид;
  • близ­кий — не близ­кий путь;
  • гром­кий — не гром­кий шепот;
  • про­стая — не про­стая задача;
  • мало — не мало вопро­сов.

Значение антонимов в речи

Антонимы дела­ют нашу речь более образ­ной и яркой. Противопоставление помо­га­ет образ­но рас­ска­зать о совер­шен­но про­ти­во­по­лож­ных явле­ни­ях, нари­со­вать непо­хо­жие друг на дру­га кар­ти­ны окру­жа­ю­ще­го мира, отте­нить одно каче­ство пред­ме­та на фоне дру­го­го, сопо­ста­ви­мо­го с ним, пере­дать более пол­но и точ­но чув­ства и пере­жи­ва­ния людей. Эти сло­ва обо­га­ща­ют любое выска­зы­ва­ние, так как уточ­ня­ют зна­че­ние слов. Благодаря анто­ни­мам, речь ста­но­вит­ся выра­зи­тель­ной, кра­си­вой и точ­ной. Чтобы убе­дить­ся в этом, пона­блю­да­ем за выска­зы­ва­ни­я­ми мыс­ли­те­лей и извест­ных писателей.

От пло­хо­го нача­ла и конец быва­ет пло­хой (Еврипид).

Радости забы­ва­ют­ся, а печа­ли — нико­гда (М. Ю. Лермонтов).

Чтобы любить доб­ро , нуж­но всем серд­цем нена­ви­деть зло (Ф. Вольф).

И злой и доб­рый — каж­дый за свои поступ­ки полу­ча­ют воз­да­я­ние (И. Гёте).

Антонимы в пословицах

Не было бы сча­стья , да несча­стье помогло.

Готовь сани летом , а теле­гу зимой .

Не зна­ешь, где най­дешь , а где поте­ря­ешь .

Недосол на сто­ле, пере­сол на спине.

По одеж­ке встре­ча­ют , по уму про­во­жа­ют .

Правда в огне не горит и в воде не тонет.

Сначала густо , а под конец пусто .

Глупый ищет место, а разум­но­го и в углу видно.

На чер­ной зем­ле белый хлеб родится.

Полный колос к зем­ле кло­нит­ся , а пустой к небу тянет­ся .

Контекстуальные антонимы

В анто­ни­ми­че­ские отно­ше­ния могут всту­пать сло­ва в зави­си­мо­сти от зна­че­ния кон­тек­ста. Такие сло­ва ста­но­вят­ся анто­ни­ма­ми в опре­де­лен­ном сооб­ще­нии по воле его авто­ра. Контекстуальные анто­ни­мы уточ­ня­ют мысль писа­те­ля, дела­ют её образ­ной и помо­га­ют создать пол­ную харак­те­ри­сти­ку опи­сы­ва­е­мо­му явле­нию или объ­ек­ту. С их помо­щью мож­но выра­зить пре­дель­ное про­ти­во­по­став­ле­ние меж­ду рас­смат­ри­ва­е­мы­ми явле­ни­я­ми дей­стви­тель­но­сти, каче­ства­ми пред­ме­тов, чув­ства­ми людей. Контекстуальные анто­ни­мы объ­ём­но и точ­но выра­жа­ют автор­скую оцен­ку изображаемого.

Они сошлись. Волна и камень, сти­хи и про­за, лед и пла­мень не столь раз­лич­ны меж собой (А. С. Пушкин).

Фразеологизмы-антонимы

Антонимами могут быть не толь­ко отдель­ные сло­ва, а и сло­во­со­че­та­ния и обо­ро­ты речи. Устойчивые сло­во­со­че­та­ния, фра­зео­ло­гиз­мы, могут иметь про­ти­во­по­лож­ное зна­че­ние, то есть являть­ся антонимами.

Статья в тему:  Беден как церковная мышь синоним

Примеры

  • во все лопат­ки — чере­па­шьим шагом;
  • рабо­тать засу­чив рука­ва — рабо­тать спу­стя рукава;
  • куры не клю­ют — кот наплакал;
  • сло­во в сло­во — вила­ми по воде писано;
  • в двух шагах отсю­да — у чер­та на куличках;
  • семи пядей во лбу — без царя в голове;
  • от рук отбить­ся — взять в руки;
  • камень за пазу­хой дер­жать — с откры­той душой;
  • сидеть сло­жа руки — рабо­тать не покла­дая рук;
  • дер­жать ухо вост­ро — ворон считать;
  • лясы точить — воды в рот набрать;
  • на чужой шее сидеть — сво­им гор­бом жить;
  • от дос­ки до дос­ки — с пято­го на десятое.

Видеоурок

голоса
Рейтинг статьи
Ссылка на основную публикацию
Статьи c упоминанием слов: